Biyografi

Hamza Tanyaş

1929

1929 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğmuştur. Babasının görevi gereği, Türkiye’nin çeşitli illerinde ilk ve orta öğrenimine devam etmiş ve 1947’de İstanbul Beyoğlu Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. 1952’de İ.T.Ü. Makine Fakültesi’ni bitirdikten sonra yükümlü hizmetinin bulunduğu Karabük Demir Çelik Fabrikası’ndaki çalışmış, 1965’te Sanayi Bakanlığı’nda görev almıştır. 1969 – 1986 yılları arasında serbest mühendis ve müşavirlik yapmıştır. 1987 – 1994 yılları arasında tekrar devlet kademesine dönmüş; Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerini başarıyla tamamlayarak, 1994’te emekliye ayrılmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Meslek hayatı boyunca, teknik ve yüksek okullarda öğretim görevlisi olarak da hizmet gören Hamza Tanyaş, çeşitli mesleki çalışma, araştırma, bildiri ve yayınlarıyla ülkemizin sanayileşmesi ve mühendislik hizmetlerinin gelişimine çok değerli katkılarda bulunmuştur.

Orta öğrenimi boyunca hocalarının dikkatini çeken edebiyata olan ilgi ve yeteneği meslek hayatı boyunca da devam etmiştir. Çalışmalarının sonucunda Mevlana rubailerinden 430 tanesini, Ömer Hayyam rubailerinden 95 tanesini ve Molla Cami rubailerinden 30 tanesini aruzun rubai kalıpları ile Türkçeleştirmiş, ayrıca, Bağdatlı Ruhi ve Ziya Paşa’nın Terci-i Bend ve Terkib-i Bend’lerinin manzum tercümelerini yapmıştır. Divan edebiyatımızdan ve Doğu Edebiyatından çeşitli manzum ve tercümeleri ile kendi şiir ve rubaileri vardır.